Rozpoczynamy wzmożoną weryfikację deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Żarach. Obowiązek złożenia deklaracji na odbiór odpadów spoczywa na właścicielu nieruchomości. Ten jest zobowiązany do aktualizacji danych i podania faktycznej liczby osób przebywających w mieszkaniu. Zgłoszenia należy dokonać w przypadku najmu mieszkania, w przypadku zmiany adresu zamieszkania, przy zwiększonej liczbie osób przebywających w lokalu (powrót osoby po dłuższej nieobecności, np. po zakończeniu studiów, powrót z zagranicy), w przypadku narodzin dziecka.
Zachęcamy do samodzielnej weryfikacji złożonej deklaracji. Pamiętajmy, że za osoby niepłacące za śmieci płacą wszyscy mieszkańcy miasta. Prośbę o weryfikację deklaracji skierowaliśmy zatem również do zarządców nieruchomości w naszym mieście. Wszystko po to, aby uszczelnić system i odnaleźć osoby, które uchylają się od tego obowiązku. Od maja planujemy weryfikację posiadanych deklaracji oraz kontrole ilości odbieranych śmieci z posesji. Działania te podejmujemy z myślą o tych, którzy uczciwie i rzetelnie ponoszą ciężar obsługi systemu odpadów w Żarach. Ewentualna korekta cen za odbiór odpadów dotknie płacących, dlatego robimy wszystko, aby uzupełnić deklaracje mieszkańców i stworzyć rzeczywistą bazę danych osób produkujących odpady komunalne w naszym mieście.
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono w całej Polsce obowiązek selektywnej zbiórki używanej odzieży i tekstyliów. Odpady te mogą Państwo zostawić w PSZOK w Żarach przy ul. Św. Brata Alberta 8. Proponujemy również udział w mobilnej zbiórce odzieży, która dwa razy w roku będzie odbywała się w naszym mieście. Już 5 kwietnia zapraszamy mieszkańców, którzy chcą wyrzucić zniszczone ubrania i obuwie, tekstylne elementy wyposażenia wnętrz, w tym: zużyte zasłony, firany, stare koce, kołdry, poduszki, poplamione i nienadające się do użytku pościele czy ręczniki, do jednego z pięciu punktów, w których oddacie niepotrzebną odzież:
8.00 – parking przy Okrąglaku
9.00 – parking przed basenem Wodnik
10.00 – plac przed Ratuszem
11.00 – plac zabaw na Zawiszy Czarnego (przy bloku nr 14)
12.00 apteka na Grunwaldzkiej.
Jeśli nie PSZOK, to PCK
Jednym ze sposobów na prawidłowe pozbycie się odzieży i tekstyliów są pojemniki ze znaczkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Zbierane są tam różnego rodzaju tekstylia, a środki pozyskane ze sprzedaży zebranych ubrań, pościeli itp. PCK przeznacza na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych oraz bieżącą działalność statutową. Informacje o kampanii oraz lokalizację pojemników można znaleźć pod adresem https://pck.pl/kampanie/tekstylia/
EKOzwroty Inpost
Firma Inpost wraz z Fundacją Odzyskaj Środowisko oferuje ekologiczne rozwiązanie problemu z nadmiarem odzieży, obuwia i tekstyliów, które jeszcze długo mogą posłużyć potrzebującym. Wraz z partnerami, oferują darmowe EKOzwroty. Oddać można nie tylko tekstylia, odzież i obuwie, ale również zabawki, książki, małe AGD, telefony, tablety i wiele innych sprawnych urządzeń i przedmiotów. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić krótki formularz na stronie internetowej, odebrać kod EKOzwrotu i umieścić go na paczce, a następnie za darmo nadać przesyłkę w Paczkomacie Inpost.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://inpost.pl/ekozwroty
Oddanie ubrań i akcesoriów do specjalnych pojemników w sklepach
Jeśli nie mamy do oddania całego kartonu ubrań, a pojedyncze rzeczy, które jeszcze mogą komuś posłużyć, możemy pozostawić odzież i akcesoria w specjalnych boxach na terenie wybranych sklepów w Żarach.
Warto wesprzeć akcję charytatywną i podarować odzieży „drugie życie”.
Przykładem takich akcji jest kampania prowadzona przez markę „Ubrania Do Oddania”. Celem prowadzonego programu „Szkoła w Porządku” jest pomoc w zmniejszeniu nierówności społecznych w systemie edukacyjnym. Dzięki udziałowi w programie można pozyskać dodatkowe fundusze na działania wybranej placówki.
Więcej informacji na stronie internetowej: https://ubraniadooddania.pl/
Przypominamy, iż umieszczenie odzieży lub tekstyliów w czarnym pojemniku będzie traktowane jako brak segregacji i może skutkować podwyższeniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Więcej na temat segregacji tekstyliów znajdziesz na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska https://www.gov.pl/web/klimat/teksylia
Na pierwsze w tym roku Targi Staroci i rękodzieła zapraszamy już 2 marca. Zapraszamy w pierwszą niedzielę miesiąca na żarski Rynek, gdzie w godzinach od 10.00 do 14.00 pojawią się stoiska rękodzielnicze, stoiska ze starociami, przedmiotami kolekcjonerskimi, produktami regionalnymi oraz naturalnymi.
Zainteresowanych wystawców prosimy o kontakt telefoniczny z urzędem pod numerem telefonu 532335433.
Do maja potrwają utrudnienia na ulicy Bohaterów Getta w Żarach. Informujemy, że z uwagi na kolizje sieci, jakie wystąpiły w trakcie realizacji inwestycji, przebudowa ulicy Bohaterów Getta wraz z ulicami przyległymi potrwa do 10 maja 2025 roku.
Wykonawca zgłosił konieczność usunięcia kolizji studni kanalizacji sanitarnej z płytą przejściową obiektów mostowych na ulicy Nadrzecznej oraz na ulicy Żurawiej, kolizję sieci gazowej z niezinwentaryzowaną studnią czerpalną w ulicy Bohaterów Getta, konieczność przebudowy węzłowych sieci kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej na skrzyżowaniu ulicy Bohaterów Getta/Owsiana oraz Bohaterów Getta/Żurawia. Działania te wymagają dodatkowych prac, które podejmą operatorzy sieci gazowej, sanitarnej i wykonawca inwestycji.
Do czasu zakończenia robót obowiązuje obecna zmiana organizacji ruchu. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na wymianę urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym o sprawności cieplnej poniżej 80% lub użytkowanych dłużej niż 10 lat na urządzenia grzewcze zasilane gazem lub energią elektryczną, w tym pompy ciepła mogą złożyć wniosek w terminie od dnia 15 lutego 2024 r. do 25 lutego 2025 r.
Wnioski należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańca (biuro podawcze) Urzędu Miejskiego w Żarach, Pl. Rynek 6-7, drogą pocztową lub elektroniczną na skrzynkę ePUAP.
DECYDUJE KOLEJNOŚĆ SKŁADANIA WNIOSKÓW
Wszystkie zasady przyznawania dofinansowania do wymiany systemu grzewczego można znaleźć w regulaminie udzielania dotacji celowej na wsparcie finansowania kosztów inwestycji zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza atmosferycznego, związanych z celami grzewczymi obiektów mieszkalnych położonych na terenie Gminy Żary o statusie miejskim.
Dodatkowe informacje można również uzyskać pod numerem telefonu 68 452 60 54.
Regulamin oraz wniosek o udzielenie dotacji celowej na zadanie objęte dofinansowaniem dostępne są do pobrania poniżej:
ZASADY DOFINANSOWANIA
O dofinansowanie ubiegać się może osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny do nieruchomości mieszkalnej w zabudowie jednorodzinnej oraz w zabudowie wielolokalowej (dotyczy również użytkowników wieczystych) oraz wspólnoty mieszkaniowe.
Pomoc finansowa obejmuje likwidację urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym o sprawności cieplnej poniżej 80 % lub użytkowanych dłużej niż 10 lat i zainstalowanie w ich miejsce urządzeń grzewczych zasilanych gazem lub energią elektryczną, w tym pompy ciepła.
Przyznaną kwotę dotacji można wykorzystać na pokrycie kosztów związanych z zakupem urządzenia grzewczego zasilanego gazem lub urządzeń wykorzystujących energię elektryczną do celów grzewczych,
w tym pompy ciepła.
Dotacja przyznawana jest w wysokości do 85 % kosztów kwalifikowanych:
Do 15 października 2025 r.
Po podpisaniu umowy dotacji, ponieważ przy rozliczeniu dotacji uwzględniane będą tylko te faktury/rachunki, których data wystawienie nie jest wcześniejsza niż data podpisania umowy o dotację. Ważne jest także to, aby rachunki/faktury były wystawione na wnioskodawcę.
Niestety nie – nie ma możliwości otrzymania dotacji na już zrealizowane zadanie. Najpierw należy złożyć wniosek, a następnie – po podpisaniu umowy o dotację można przystąpić do wymiany ogrzewania.
Przekazanie dotacji następuje po zakończeniu i przyjęciu prawidłowego rozliczenia realizacji zadania.
TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW
OD DNIA 15 LUTEGO DO 25 LUTEGO 2025 R.
W okresie letnim dyżur na terenie miasta Żary pełnić będą następujące przedszkola:
lipiec 2025 r.
Miejskie Przedszkole Nr 3 im. Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Miejskie Przedszkole Nr 7 im. Marii Konopnickiej
Miejskie Przedszkole Nr 8 im. Misia Uszatka-Przyjaciela Przyrody
sierpień 2025 r.
Miejskie Przedszkole Nr 1 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym z Oddziałami Integracyjnymi
Miejskie Przedszkole Nr 2 im. Jana Brzechwy
Miejskie Przedszkole Nr 4 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym
Miejskie Przedszkole Nr 10 im. Bajka
Szanowni Rodzice!
17 lutego br. rozpoczniemy rekrutację do publicznych przedszkoli na rok szkolnych 2025/2026.
Rekrutacja odbywać się będzie w formie pisemnej oraz za pomocą systemu elektronicznego.
Przyjmowanie dzieci do przedszkoli dokonuje się przez stronę internetową:
www.zary.przedszkola.vnabor.pl
Rodzice zapisując dziecko, mają prawo wskazać nie więcej niż trzy miejskie przedszkola, w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej przez siebie kolejności. Zachęcamy do zaznaczania na wniosku 3 przedszkoli.
INSTRUKCJA KORZYSTANIA Z SYSTEMU ELEKTRONICZNEGO:
Po wypełnieniu wniosku drogą elektroniczną zostanie automatycznie wygenerowany login, dzięki któremu będą mogli Państwo sprawdzić, czy dziecko otrzymało miejsce w wybranym przedszkolu. Rodzice będą mogli również sprawdzić wyniki rekrutacji na liście, która wywieszona zostanie w przedszkolu „pierwszego wyboru”.
Więcej informacji https://zary.pl/rekrutacja-do-przedszkoli-na-rok-szkolny-2025-2026/
Do 12 marca można składać wnioski o przyjęcie dziecka do publicznej szkoły podstawowej w Żarach na rok szkolny 2025/2026.
Szkoły przyjmują dzieci do klas pierwszych zgodnie ze swoim obwodem szkolnym. W rekrutacji nie ma znaczenia kolejność złożenia wniosków. Dla każdego dziecka zamieszkałego w obwodzie szkoły zostanie zapewnione miejsce w klasie pierwszej.
Kandydaci, którzy złożą wnioski o przyjęcie do innej szkoły niż obwodowa, zostaną do niej przyjęci wówczas, gdy szkoła będzie dysponowała wolnymi miejscami.
Dokumenty wymagane w procesie rekrutacji oraz kryteria naboru dostępne są na miejskiej stronie -
14 lutego 2025 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach zaprasza na RANDKĘ W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ. Przyjdź do Biblioteki, wybierz sobie paczuszkę z książką, której treść będzie dla ciebie niespodzianką i zabierz na własność. Ilość książek ograniczona.
Czytelnia Ogólna (parter) ul. Wrocławska 11
Stanisława Celińska Kameralnie I Koncert z okazji Dnia Kobiet
data: 9.03.25
godz: 17:00
sala widowiskowa Luna, ul. Okrzei 35
bilet: 80zł
https://abilet.pl/.../stanislawa-celinska-kameralnie-i...
Koncert znanej i cenionej Stanisławy Celińskiej z towarzyszącym Jej od lat zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, na które składają się największe przeboje artystki z ostatnich lat. Utwory te są przesycone miłością, najskrytszymi pragnieniami i tęsknotami, co czyni je niezwykle poruszającymi. Ta niepowtarzalna i wyjątkowa pieśniarka potrafi swoim talentem oczarować słuchaczy
w każdym wieku. Dzięki emocjonalnemu przesłaniu odzwierciedlonemu w cudownych, poetyckich słowach oraz wspaniałemu zestawieniu nut, koncert ten daje wytchnienie i skłania do zadumy. Jest on antidotum na smutek, odizolowanie, złe samopoczucie czy pochmurny dzień.
Wyjątkowe teksty utworów, które dają ukojenie, spokój i wsparcie oraz składają się na ten niezapomniany koncert, wyszły spod pióra Stanisławy Celińskiej. Za kompozycje
i aranżacje, które potrafią zawładnąć wyobraźnią, odpowiedzialny jest Maciej Muraszko. Ten duet to gwarancja wspaniałego klimatu oraz niepowtarzalnych chwil.